Jak zrobić niezapomniane zdjęcia twojemu psiakowi! 7 porad!

Czego możecie się tutaj spodziewać?


Ilu jest wśród nas właścicieli tych niesamowitych zwierzaków? Mnóstwo! I super, bo psiaki to chwytające za serca towarzysze naszych codziennych zmagań z rzeczywistością. Warto też, aby miały wyjątkowe pamiątki w postaci dobrych zdjęć. Te pamiątki pozostaną w nas na zawsze. Dzięki uwiecznieniu ich radości i szczęśliwych wspólnych chwil. I każdy z was może robić piękne kadry swoim pupilom. Poniżej mam dla was kilka porad!


Przydatne komendy... ale nie za dużo


Dla komfortu waszego i psiaka, warto jest wprowadzić kilka komend. Najważniejsze i najbardziej popularne to:

  • Zostań (stój) - chodzi o to, aby pies potrafił dłuższy czas usiedzieć w jednym miejscu,

  • Komenda typu ‘Patrz’ - przydatna, aby skupić wzrok na naszej osobie,

  • Jeśli komenda ‘Patrz / spójrz’ nie działa - możecie zwrócić uwagę waszego pupila trzymanym w dłoni smakołykiem.

  • 'Do mnie' lub podobna - pomoże wam wykonać zdjęcia psa w ruchu.


Te komendy są ważne, aby móc uchwycić psa w pozycji nieruchomej lub w czasie biegu. Dzięki temu jesteście w stanie zrobić mu zdjęcie takie jak to poniżej. Możecie zobaczyć, że w tym kadrze postarałem się o mroczniejszy klimat. W tym celu znalazłem zalesione miejsce, z lekką mgłą. Dodatkowo ubrałem Apollo w pomarańczową pelerynę, która skomponowała się kolorystycznie z niebiesko-zielonym tłem. Psiak siedział nieruchomo, dzięki czemu mogłem go uchwycić bez kombinowania z fotografią w ruchu. Użyłem tutaj obiektywu 35 mm 1/4 Canona - pozwoliło to uzyskać ciekawą plastykę obrazu.


Psia sesja fotograficzna
Zdjęcia mojego kundelka Apollo


Światło to często podstawa


Słuchajcie, bez światła także wykonacie ciekawe zdjęcia. Klimat moody, nostalgia, nastrój, słowem wszystko co składa się na interesujący kadr. Jednak szybko przekonacie się, że zdjęcia z elementem wschodu lub zachodu słońca to zupełnie inny level. Pokażę wam to na poniższym przykładzie.


Tutaj widzicie Apollo sfotografowanego w zupełnie innych warunkach, niż na poprzednim zdjęciu. I nie chodzi tylko o śnieg! O nie... Tutaj najważniejszym elementem są barwy zachodzącego słońca. Dzięki nim mamy 'lżejszy' klimat, a ubrudzony od śniegu Apollo sprawia wrażenie słodkiego, nieporadnego psiaka z wystawionym językiem. Promienie zachodzącego lub wschodzącego słońca
Zadbaj o ciekawe otoczenie


Pisząc o 'ciekawym otoczeniu' mam na myśli miejsce, które będzie czymś ciekawszym, niż tylko pokój w mieszkaniu czy też ogródek. Oczywiście, w przydomowym ogrodzie da się zrobić super zdjęcia. Jednak dużo łatwiejsze będzie to w miejscu takim jak okoliczne wzniesienie czy tez plaża. A gdy brak obu powyższych - fajny będzie też las.


Fotografia psiaka wygląda zdecydowanie lepiej, gdy oprócz samego modela, w tle lub na pierwszym planie znajduje się coś dodającego dodatkowego klimatu. Niby to mała rzecz, a potrafi sprawić, że zdjęcia nabiera głębi i wyrazu. Na poniższym zdjęciu widzicie Apollo, który wcina swój posiłek w Gorczańskim Parku Narodowym, z widokiem na panoramę Tatr.


Pies na tle Tatr
Apollo na tle Tatr


Pomysły na zdjęcia, bądź kreatywny


Pomyśl co możesz zrobić, aby samo zdjęcie było intrygujące. Aby przekazywało coś więcej, pokazało Twoją więź z pupilem. Jednym z pomysłów jest wykonanie fotografii w momencie, gdy twój pies podaje Ci łapę lub też patrzy na ciebie tym wyjątkowym wzrokiem.... gdy trzymasz dłoni smakołyk ;). Poniżej pokażę ci kadr, który jest prosty w wykonaniu, a niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny. Pokazuje inspirującą więź z opiekunem.


Do wykonania poniższego zdjęcia konieczny będzie szerokokątny obiekty. Po pierwsze obejmie on naszą dłoń, a także pyszczek psiaka. Wszystko to razem tworzy oryginalne ujęcie, które na pewno pomoże wam zainteresować waszych obserwatorów.
Uchwyć psiaka w ruchu


To nie jest łatwe zadanie! Ale oczywiście jesteście w stanie sobie poradzić z takim wyzwaniem. Wiadomo, pies to zwykle mała 'torpeda' i uchwycić go w ruchu, a przy tym zachować ostrość - to wyższa szkoła jazdy. Jednak warto! Dynamiczny kadr tego typu wywołuje emocje i sprawia, że całość kompozycji 'ożywa' niosąc w sobie dynamizm.


Przy poniższym zdjęciu wykorzystałem kilka elementów. Po pierwsze promienie zachodzącego słońca i dramatyczne niebo. Po drugie przestrzeń, jaką daje plaża. I po trzecie, najważniejsze, bardzo krótki czas naświetlania. Dzięki temu udało mi się uchwycić Apollo w ruchu. I jest jeszcze czwarty element tego zdjęcia - przed jego wykonaniem ustawiłem Tryb Wyzwalania Migawki jako seryjny - sprawia to, że przy jednym wciśnięciu wyzwalacza, aparat wykonywał serię zdjęć. To pozwoliło mi wybrać najlepszy kadr spośród kilkunastu wykonanych.

Ah, byłbym zapomniał. Oczywiście używacie AutoFocusa!

Zniż się do jego poziomu!


Zwykle najlepsze zdjęcia psów to takie, które wykonujemy będąc na poziomie ich wzroku. Także klękajcie narody ;)! Podstawą tutaj jest zrobienie fotografii z poziomu oczu waszego pupila. Czasem wymaga to uklęknięcia, a innym razem będziecie musieli wręcz położyć się na ziemi. Ale jak to mówią, czego nie robi się dla wyjątkowego kadru, prawda? :)I na koniec...


I ostatnie, ale nie mniej ważne. Nagradzajcie wasze psiaki za dobre pozowanie i współpracę. W końcu w wielu przypadkach, jest to dla niego praca wymagająca skupienia i posłuszeństwa. Wasi najlepsi przyjaciele zasługują na kawałek szynki, lub innego przysmaku w zamian za świetnie wykonane pozowanie :).Jeśli chciałbyś być na bieżąco z kolejnymi poradnikami - zapisz się do newslettera. Kliknij i voila!

W przyszłości opowiem wam więcej na temat edycji, a nawet stworzę zestawy presetów, które ułatwią wam zadanie edycji. Warto więc być na bieżąco!296 wyświetlenia0 komentarz