Psiaki, a parki narodowe


Zła wiadomość...


Okej, na początek zła wiadomość. Według ustawy z 16 kwietni 2004, zabronione jest wprowadzenie czworonożnych towarzyszy do parów narodowych i rezerwatów przyrody w Polsce. Przypomnę, że w Polsce mamy aktualnie 24 parki narodowe i 1502 rezerwaty przyrody. No dobra, nie wygląda to kolorowo, na szczęście ostateczną decyzję co do wprowadzania psów do parków podejmuje dyrekcja tych miejsc. Ale parki narodowe - wstydźcie się.. no dobra, rozumiem waszą decyzję, ale i tak będęvstał w opozycji. Bo mogę hehe :)Pies je z widokiem na góry
NIelegal... w Gorczańskim Parki Narodowym, ale chociaż Apollo zjadł spoglądając na panoramę Tatr :D


Dobre wiadomości


Na całe szczęście mamy też parki, a dokładnie 8, w których psiaki są mile widziane. Oczywiście obowiązuje w nich nakaz chodzenia z naszymi towarzyszami na smyczy i stosowanie się do regulaminu danego miejsce.


Przyjazny psom jest Karkonoski Park Narodowy. Oczywiście wymaga się spacerowania tylko na smyczy, ale dobre i to :). Bardzo duży plus dla tego parku!

Tak samo propsujemy NARWIAŃSKI PARK NARODOWY oraz OJCOWSKI PARK NARODOWY. Tak samo jak powyżej smycz jest tutaj obowiązkowa. Nie puszczamy psiaków luzem, bo liczy się także komfort zwierząt mieszkających na tych obszarach.

PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH dołącza do naszej listy! Piękne tereny i z pewnością zdołamy tam wymęczyć naszego psiego przyjaciela!

WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY i WIGIERSKI PARK NARODOWY to ostatnie z parków przyjaznych psiakom. Niestety pozostałe parki narodowy mają rozmaite wymagania, lub udostępniają jedynie kawałek (który swoja drogą należy do tych najnudniejszych - jak Dolina Chochołowska w Tatarach.

Mamy jeszcze do dyspozycji Biebrzański Park Narodowy, w którym znajdziecie około 10 szlaków dla psiaków. Wymogami są oczywiście smycz i ... kaganiec:(


Ale są pewne sposoby


Jeżeli macie niewielkie psiaka i nie boicie się dodatkowe ciężaru to... pakujecie go do specjalnego plecaka podróżnego :). Wtedy nie musicie zważać na jakiekolwiek zakazy. Poniżej pokażę wam jeden z plecaków dostępnych na rynku. Moim zdaniem psiaki do 10 kilogramów na spokojnie odnajdą się w takich warunkach.Zdjęcie jest własnością Animal City
Zdjęcie jest własnością Animal City - btw. mega pomysł!

Pewnego razu widziałem nawet pasjonata czworonogów, który w podobny sposób pokonywał szlaki w Tatrach! Więc jeśli nie posiadacie naprawdę dużego psa - na wszystko znajdzie się sposób. Poza tym parki narodowe starają się znaleźć rozmaite rozwiązania, które nie będą wykluczać coraz większej ilości osób podróżujących z czworonogami.pies na plaży
I jak go nie wpuścić do parku :D, no jak! To jest parkowe zwierzę!!

Poza tym zawsze możecie spróbować zrobić to nielegalnie - oczywiście psiak na smyczy. Jest duża szansa, że nikt nie będzie miał do was uwag. Nie namawiam... wskazuje tylko ewentualne możliwości ;).


Parki Narodowe i ich stronyOkej, ostrzegam tylko, że strony wyglądają jak z poprzedniej dekady. Ciężko się w nich odnaleźć. Ale wierzę w was ;). Jeśli już zrobicie fajne foty, to może przyda wam się (uwaga, reklama) coś z tego (koniec reklamy):


Lub też zapisanie się do mojego newslettera -> tutaj: https://www.apollothepies.pl/newsletter
17 wyświetlenia0 komentarz