Sprzedaję 'tajne' miejsca nad Bałtykiem

Zaktualizowano: lut 4

Zanim nastała cała afera pandemiczna (btw. nie jestem żadnym sceptykiem!), bałtyckie plaże wydawały mi się raczej nijakie. No bo jak człowiek mógł sobie polecieć na Islandię czy do Norwegii, to potem ta nasza linia brzegowa wydawała się taka... no wiecie, niezbyt imponująca. Całe życie mieszkam nad Bałtykiem i do tej pory stanowił on dla mnie podobną atrakcję co góry dla górali. Ja tam osobiście dostaję niemal ekstazy na widok gór - ale w końcu jestem z miejsca, gdzie najwyższe okoliczne 'szczyty' sięgają zawrotnych 300 metrów nad poziomem morza !


Ale do meritum. Prawie z dnia na dzień zostaliśmy zmuszeni do tego, aby szukać fotogenicznych miejsc w bliższej okolicy. Najlepiej gdzieś w Polsce. Taki był ubiegły rok, a kto wie czy ten będzie lepszy jeśli chodzi o możliwości podróżowania. Udało mi się więc odkryć na nowo miejsca, w których dawniej bywałem, ale może nie doceniałem ich piękna. W tym wpisie skupię się tylko na bałtyckich plażach i wskażę wam moje ulubione miejscówki.


Plaża w Piaskach


Jadąc przez Mierzeję Wiślaną, docieramy do Piasków. To niewielka miejscowość, która leży tu przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. I tu od razu info dla wariatów mojego pokroju - nie polecam zabawy w nielegalne przekraczanie pasa granicznego ;). Warto za to zatrzymać się w tym miejscu (o tutaj macie dokładną lokalizację). Potem kierujecie się do wejścia na plaż. Od parkingu macie do niej jakieś 100-200 metrów.


Kometa neowise widziana z plaży w piaskach
Kometa Neowise 2020

Lubię to miejsce! Zwykle jest tam pusto, a w szczególności poza sezonem. Plaż ta doskonale nadaje się do fotografowania zachodów słońca - właściwie przez większą część roku będziecie mieli światło z odpowiedniej strony. Niewielka popularność sprawia, że powinna się doskonale nadawać na zdjęcia z drona. Ja sam nie próbowałem, ale gdy tylko dorwę w swoje ręce kolejną z tych latających maszyn, ta miejscówka na pewno będzie na mojej liście!Poza tym to właśnie tam udało mi się wykonać zdjęcie komety Neowise. Obserwację i wykonanie zdjęcia umożliwiło mi względnie niewielkie zanieczyszczenie światłem. Jeśli nie wiesz o czym piszę to bez obaw. Napiszę też jakiś tekst o robieniu nocnych fot :). A co gdy nie masz aparatu? To miejsce jest dobre do spacerów. I co najlepsze - można bez problemu znaleźć pokaźną ilość bursztynu.


Plaża Stilo koło Osetnika


Ta plaża to moja ukochana miejscówka! Niewątpliwym plusem jest fakt, że trzeba przejść spory kawałek, aby się na nią dostać. Wstyd się przyznać, ale gdy robiłem zdjęcia o wschodzie słońca, to wjechałem autem niemal na sam brzeg... nie było to do końca legalne, więc wy tak nie róbcie. Ja za to mam nadzieję, że zostało mi to odpuszczone i rozliczone w ramach jakiejś puli z dobrymi uczynkami (o ile mam taką ;). Tutaj znajdziecie link do mapy.


Medytacja nad brzegiem morza
Plaża w Stilo nadaje się do medytacji ;)

Miejsce to jest wyjątkowe. W okolicy macie bardzo fotogeniczną latarnię Stilo - szczególnie przy wschodzie słońca, z użyciem maszyny latającej vel. drona. W okresie letnim, plaża nadaje się zarówno do fotografowania o wschodzie jak i zachodzie słońca. Ma ona w sobie coś magicznego. Ten kto już tam był, ten wie o czym piszę. W powietrzu czuć posmak dzikości. A gdy uda się wam trafić i mieć całą plażę tylko dla siebie no to.... bajka moi mili. Nie ma chyba nic piękniejszego!W pobliżu znajduje się kilka ciekawych punktów. Wspomniana wyżej latarnia morska Stilo, ruchoma wydma na terenie rezerwatu przyrody Mierzei Sarbskiej. Poza tym, szczególnie latem, bliżej zachodu słońca, możecie 'ustrzelić' jeźdźców konnych mknących po piaszczystym nabrzeżu. Niedaleko znajduje się nadmorska stadnina. To świetny motyw na przepiękne zdjęcie!


Zachód słońca na plaży
Zachód słońca z Apollo

Wyspa Sobieszewska


Dla nas, tutejszych, to klasyk. Dla osób spoza trójmiasta, to miejsce jest mniej znane. Czy to naprawdę wyspa? Oczywiście! Od frontu oblewana zimnymi falami Bałtyku, natomiast od lądu oddzielona głównym biegiem Wisły, a także dwoma jej odnogami o nazwach: Martwa i Śmiała Wisła. Sprawdźcie sami na mapie!

Znajdziecie tutaj rezerwat przyrody Ptasi Raj oraz Mewia Łacha. Samo ujście najdłuższej polskiej rzeki kryje w sobie sporo niespodzianek. Jeśli będziecie mieli szczęście, natraficie na wylegujące się na falochronach foki bałtyckie. Oprócz nich na Wyspie roi się od rozmaitych gatunków ptactwa i pomniejszej zwierzyny.


Apollo bawi się na Wyspie Sobieszewskiej
Apollo na Wyspie Sobieszewskiej

Lubię odwiedzać to miejsce. Po prostu wrzucam sprzęt foto do plecaka, biorę Apollo i jedziemy. Po trzydziestu minutach jesteśmy na miejscu i można zacząć zabawę. Albo inaczej, on się bawi, a ja robię zdjęcia. To także wyjątkowa okolica na spacery. Polecam przejść się brzegiem morza z jednego końca na drugi. Taka wycieczka działa kojąco na nerwy zapewniając spokój ducha.


Wyspa Sobieszewska
Wyspa Sobieszewska


Kilka porad odnośnie fotografowania na plażach


Na koniec trzy wskazówki, które mogą być dla was pomocne.

  • Każdy wschód i zachód na plaży jest inny. Ma to o tyle znaczenie, że o dobrym zdjęciu decyduje głównie to co zastaniemy na niebie. Chmury potrafią malować najpiękniejsze kształty, więc pochmurna pogoda, przebijające słońce, silny wiatr - to wasi sprzymierzeńcy!

  • Bez problemu możecie jechać sami, wziąć statyw i przy pomocy timera w aparacie, popróbować z jakimiś kreatywnymi 'selfiakami'.

  • Jeśli macie zamiar robić zdjęcia nad brzegiem Bałtyku (i nie tylko tego morza), szczególną uwagę przywiązujcie do sprzętu. Drobinki piasku łatwo dostają się w każdy zakamarek aparatu i statywu, a to potrafi napsuć krwi.

Uwaga, tylko do niedziele możesz kupić mój zestaw presetów 'Moody Adventures' w promocyjnej cenie! Kliknij i przeczytaj więcej. Dzięki presetom zmienisz wygląd swojego zdjęcia jednym kliknięciem. Wyróżnisz się i zwiększysz szanse na współprace z markami.


Kup presety w promocji163 wyświetlenia0 komentarz