Tramwaje i gwiazdy... czyli pomysły na nocne foty

Jak stworzyć ciekawe nocne ujęcie? To nie jest taka prosta sprawa. Często same gwiazdy, a nawet i Droga Mleczna, tu nie wystarczą! Potrzebne jest coś więcej. W tym wpisie przybliżę wam kilka pomysłów na urozmaicenie waszych zdjęć. Zobaczycie trzy moje nocne kadry oraz kilka słów opisu do każdego z nich.


Enjoy!


Olpuch, Kaszuby


To zdjęcie zrobiłem jakieś 2 lata temu. Najpierw sprawdziłem czy mam odpowiednie warunki. Odpaliłem appkę i sprawdziłem zanieczyszczenie światłem w najbliższej okolicy. Okazało się, że aby dotrzeć do 'zielonej' strefy musiałem jechać około 100 km. Nie miałem tutaj żadnego planu - postanowiłem rozejrzeć się na miejscu.


Trafiłem w okolice Olpucha na Kaszubach. Tereny nizinne, trochę drzew i pola. Najbardziej interesujące wydało mi się to samotne drzewo. Postanowiłem podświetlić je czołówką. Aparat ustawiłem na statywie i dałem 10 sekund samowyzwalacza. W te dziesięć sekund dobiegałem na 'ślepo' pod drzewo starając się dobrze ustawić. Nie pytajcie ile razy musiałem powtórzyć ten manewr ;). Jak widać powyżej, ostatecznie nie udało mi się stanąć idealnie na środku drzewa, ale uznałem, że coś wykombinuję z tego co mam.


Jeśli chodzi o czołówkę i odpowiedni czas naświetlania, to działa tutaj metoda prób i błędów. Na pewno dużo lepiej sprawdzi się wam mocna czołówka lub latarka. Możliwości kombinowania są tutaj nieograniczone. Możecie próbować podświetlić obiekt przez moment w trakcie robienia zdjęcia. Albo też rysować światłem kształty w trakcie naświetlania.Gorczański Park Narodowy


Każdy pobyt w Gorcach to zdjęcia, z których jestem bardzo zadowolony. To miejsce po prostu sprzyja zajawce na fotografię. Powyższe zdjęcie zrobiłem na hali niedaleko schroniska na Turbaczu, gdzie spaliśmy. Nocleg w tym miejscu był świetnym pomysłem i pozwolił na swobodne poszukiwania odpowiednich warunków do ustrzelenia gwiazd. Waszymi 'sprzymierzeńcami' kompozycyjnymi są wszelki chatki, pojedyncze drzewa, wszystko to co będzie mogło stać się dodatkowym tematem nocnej foty.


Przy wykonywaniu powyższego zdjęcia użyłem swojego najszerszego obiektywu (12 mm). Chciałem ująć nie tylko zabudowanie, ale także trawę i możliwie największa część nieboskłonu. Szerokie szkło przy zdjęciach nocnego nieba jest niewątpliwym atutem. Dodatkowo tutaj oświetliłem na moment samą chatkę oraz przestrzeń przed nią. Zrobiłem to latarką w trakcie robienia zdjęcia. Musicie uważać, aby skierować snop światła dosłownie na krótką chwilę - jedna lub dwie sekundy będą wystarczające, aby nie prześwietlić kadru.Orla Perć, Tatry


Patrząc na to zdjęcie mam w głowie same dobre wspomnienia. Zrobiłem je w trakcie zimowego wypadu w Tatry. Co roku zbieramy się z ekipą praktycznie tych samych znajomych i ruszamy w góry. Tutaj weszliśmy w okolice Koziego Wierchu na Orlej Perci i dzięki pomocy kumpla, ta fotografia mogła powstać. Antek wziął latarkę i zszedł granią niżej, a ja wydzierając się na pół pasma górskiego (facepalm), 'ustawiłem' go w odpowiednim miejscu.


Oczywiście w miejsca takie ja to powyżej polecam wam wybierać się tylko wtedy, gdy dobrze je znacie. Warto mierzyć siły na zamiary. Bo super mieć fotografię wykonaną w majestatycznych okolicznościach, ale dobrze też jest po wszystkim wrócić i móc ją obrobić. A nie połamać sobie kończyny przy upadku ;).


  • Szukajcie elementów krajobrazu, które przykuwają wzrok (chatki, pasma górskie, samotne drzewa),

  • Dobrze sprawdzają się kadry symetryczne (lewa i prawa strona zdjęcia są do siebie podobne, a temat znajduje się w centrum),

  • Im szerszy obiektyw tym lepiej!

  • Czołówka i latarka to świetne źródła światła oraz pomysłów na zdjęcia,


Jeśli chcecie być na bieżąco z moimi postami, zapiszcie się do mojego newslettera. Znajdziesz go na dole tej strony!


Zapisz się do newslettera!
134 wyświetlenia0 komentarz